22-23 czerwca 2018

 

Dnia 22-23 czerwca 2018 odbyło się w Nowym Tomyślu specjalistyczne szkolenie dla lekarzy praktyków z zakresu stosowania terapii podciśnieniowej (NPWT) w terapii otwartego brzucha (Open Abdominal Syndrom).

W pierwszym dniu warsztatów odbyła się sesja z prezentacjami zapoczątkowana prze prof. Tomasza Banasiewicza prowadzącego całe spotkanie. Kolejne prelekcje prowadzili dr. Maciej Zieliński i dr. Adam Bobkieiwcz. Przedstawiony ogół ich doświadczeń z wykorzystaniem NPWT w leczeniu ran, powikłań,, przetok jelitowych, w opanowaniu kryzysów do pełnego wyleczenia, był wstępem do warsztatów praktycznych.

Kolejnego dnia odbyły się warsztaty praktyczne na czterech stanowiskach z modelami ran, na preparatach biologicznych ( świńskie preparaty biologiczne). Każdy z uczestników miał do dyspozycji czterech wykładowców- Prof. Tomasz Banasiewicz, dr. Maciej Zieliński, dr Adam Bobkiewicz, dr. Piotr Florczuk-Dąbek. Na każdym modelu były prezentowane odmienne metody postępowania w zależności od zaprojektowanego schorzenia. Np. stomia, stomia i przetoka jelitowa, leczenie otwartego brzuch z płukaniem. Każdy z uczestników przez kolejne godziny warsztatów mógł zmieniać stanowiska i samodzielnie zaopatrywać rany. Warsztaty odniosły znaczący wpływ w zakresie pogłębiania praktyki chirurgicznej w leczeniu z wykorzystaniem NPWT.